پیشمرگ‌ها به ورودی‌های موصل رسیدند

نسخه مناسب چاپSend by emailنسخه PDF
پیشمرگان کرد

نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق پس از کنترل بر چندین روستا در محور الخازر-الکویر و جاده بین موصل و شهرک الکویر اکنون وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های موصل شده‌اند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، سرعت عملیات نظامی در محورهای شمال، شرق و جنوب موصل حلقه محاصره داعش را در این شهر تنگ‌تر کرده که مقدمه‌ای برای آغاز عملیات سرنوشت‌ساز آزادی سازی موصل است. نیروهای پیشمرگ در حال حاضر از محور شرق تنها ۱۵ کیلومتر با مرکز شهر موصل فاصله دارند و این امر در پی پیشروی روز یکشنبه در جریان عملیات گسترده‌ با مشارکت هزاران نیروی پیشمرگ، با نظارت مسعود بارزانی‌، رئیس اقلیم کردستان عراق و پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی در دو محور الخازر و الکویر برای آزادسازی ۱۱ روستای استراتژیک در شرق و جنوب موصل رقم خورد.

در این راستا سرلشکر سید هزار، معاون فرمانده نیروهای زیرَوانی (نام گروه ویژه‌ای از نیروهای مسلح در کردستان عراق است که بخشی از پیشمرگ‌ها به‌شمار می‌آیند) گفت: تاکنون توانسته‌ایم اکثر مناطق تعیین شده را طبق نقشه آزاد کنیم و هیچ منطقه‌ای که خطرناک باشد باقی نمانده و روحیه داعشی‌ها پایین آمده و منطقه اکنون تحت تسلط ماست.

وی افزود: ما در جریان پیشروی به سمت آزادسازی این روستاها با موانع بسیاری روبه‌رو شدیم و در گیری‌های شدیدی را شاهد بودیم اما اداره قوی ما داعش را شکست داد و بیش از ۱۰۰ نیروی داعش در جریان درگیری‌های روز یکشنبه کشته شدند و عملیات اهداف خود را محقق کرد و آزادسازی این روستاهای استراتژیک عملیات آزادسازی موصل را توسط ارتش عراق تسهیل می‌بخشد.

این نیروی کرد تاکید کرد:‌ نیروهای داعش با ۲۱ خودروی بمب‌گذاری شده به نیروهای پیشمرگ حمله کردند اما نیروهای پیشمرگ و جنگنده‌های ائتلاف آنها را منهدم کردند. نیرهای کرد ۱۰ کیلومتر به سمت موصل پیشروی داشتند. روستاهای آزد شده به لحاظ نظامی و اینکه کنارشان مناطق کشاورزی است اهمیت زیادی دارد. نیروهای پیشمرگ از شرق واز محور الخازر ۱۵ کیلومتر به مرکز و از محور جنوب یعنی الکویر تا ۲۳ کیلومتر به سمت موصل پیشروی کرده‌اند.

سرهنگ دلشاد مولود، سخنگوی رسمی نیروهای زیروانی نیز اظهار داشت که مناطق آزاد شده شامل ابزغ، حمیره، قرقشه، شنف، تل حمید، کنهش الصغری، تآخی سطیح، العامریه، جاده استراتژیک بین شهرستان الحمدانیه و القرقشه، هومرمندان و ارتفاعات کنهش است و تنها روستای کنهش الکبری آزاد نشده که به زودی آزاد می‌شود.

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد، درگیری‌های میان پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق و تروریست‌های داعش در محور الخازر-الکویر همچنان ادامه دارد و آنها وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های شهر موصل، مرکز استان نینوا شده‌اند.

نیروهای کرد عراق با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش موفق شدند در عمق محورهای الخازر و الکویر از سمت روستای وردک در جنوب شرق موصل پیشروی کنند. نیروهای دستگاه آسایش اقلیم کردستان نیز در این عملیات شرکت می‌کنند.

نیروهای کرد در این عملیات توانستند کنترل جاده بین موصل و شهرک الکویر در جنوب این شهر را در دست بگیرند.

این حمله پس از آن آغاز شد که اتاق عملیات آزادسازی نینوا از آغاز مرحله سوم عملیات موصل خبر داد.

همزمان با عملیات پیشمرگ‌ها در محور الخازر-الکویر ارتش عراق نیز در جنوب موصل به داعش حمله می‌کند.

در درگیری کردها با داعش در روستاهای مجاور موصل مصطفی سعید، خبرنگار شبکه "کردستان تی وی" در حین پوشش این عملیات کشته و یک تن دیگر نیز زخمی شد.

شبکه روداو کردستان نیز اعلام کرد که تیم تصویربرداری این شبکه با کمک پیشمرگ‌ها از حملات داعشی‌ها جان به در برد اما یک خبرنگار خارجی در حین پوشش دهی زخمی شد.

از سوی دیگر، نیروهای دولت عراق بر اکثر بخش‌های شهر القیاره در ۷۰ کیلومتری جنوب موصل تسلط یافته‌اند.

فرماندهی مشترک در وزارت دفاع عراق اعلام کرد که نیروهای نظامی سازمان مبارزه با تروریسم و یگان ۱۵ ارتش توانستند ایستگاه گاز القیاره و دو روستای الحویجه و الحواسم را آزاد کنند.

وی تاکید کرد که نیروها به بخش غربی شهر القیاره از منطقه الدکازل توجه دارند و نیروها و تجهیزات خود را در این جا مستقر کرده‌اند و از پل قدیمی منطقه وارد شهر شده‌اند.

همچنین یک مقام امنیتی عراق به الشرق الاوسط گفت:‌ حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به زودی خطاب به ساکنان موصل سخنرانی خواهد کرد و این سخنرانی با محوریت آزادسازی موصل، بالا بردن روحیه مردم و تاکید بر این است ک مردم موصل کنترل شهر را پس از آزادی به دست خواهند گرفت.

وی تصریح کرد که عملیات موصل متفاوت خواهد بود. چراکه دشمن ۱۵ هزار نیروی عربی و خارجی را به خدمت گرفته است.

همچنین رئیس اداره امنیتی شهر سنکاو در جنوب سلیمانیه از انفجار عامل انتحاری که مقر نیروهای آسایش را هدف قرار داده بود خبر داد و افزود: در این انفجار دو تن از نیروهای آسایش کشته شدند.

وی به سومریه نیوز گفت: دو عامل انتحاری داعش وارد مرزهای شهر سلیمانیه شده و یکی از آنها خود را منفجر کرد.

در همین راستا حیدر العبادی، نخست وزیر عراق شب گذشته در نشست شورای وزارتی امنیت ملی درباره روند عملیات نظامی و اوضاع امنیتی عراق گفتگو کرد.

در این نشست ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق، هوشیار زیباری، وزیر دارایی و رؤسای دستگاه‌های امنیتی حضور داشتند.

از سوی دیگر، وزیر دفاع عراق بر اهمیت نقش ائتلاف ضد داعش در این مرحله از عملیات تاکید کرد و در دیدار با ژنرال مک‌فارلند، فرمانده و سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد داعش در حضور استورات جونز سفیر آمریکا به بررسی روند عملیات برای آزادی مناطق باقی مانده در نینوا و ماهیت همکاری میان عراق و ائتلاف ضد داعش پرداخت.

دیدگاه های شما