موج سوم ایدز

نسخه مناسب چاپSend by emailنسخه PDF
خط خبر

زمانی که اولین مورد بیماری ایدز در یک نوجوان ایرانی مبتلا به هموفیلی در سال 1366 شناسایی گردید همه نگاهها به سمت و سوی فاکتورهای خونی می بود که آن زمان از خارج وارد و به بیماران تزریق می کردند شاید کسی باور نمی کرد که ایدز ، ممکن است از راههای دیگری هم به کشور ما نفوذ پیدا کرده و گسترش یابد تا اینکه در سال 1374 موارد مثبتی از HIV در بین معتادان تزریقی مشاهده گردید یا به عبارتی موج دوم بیماری ایدز در کشور پدیدار شد. خیلی ها آن را بیماری مختص معتـادان تـزریقـی می پنـداشتند و شاید هم باورشان این بود که این ها دارند تاوان اعتیاد خود را پس می دهند. اگر کسی معتادی را می شناخت از او کناره گیری می کرد چرا که شاید او نیز مبتلا به ایدز باشد. برای گرفتن سرنگ به داروخانه مراجعه می کردی ناخودآگاه چشم پرسنل داروخانه به قیافه شما می افتاد تا اگر معتاد هستی به شما گیر بدهد برای چه می خواهی، چه آمپولی داری، چه کسی برای شما تجویز کرده، نسخه ات ببینم و....

هر چند وقت یکبار بر اساس گزارشات مردمی، تعدادی از معتادانی که تابلو بودند را دستگیر و روانه زندان می کردند فارغ از اینکه این افراد ممکن است دچار رفتارهایی پر خطر باشند و بیماری را در زندان گسترش دهند  تا اینکه اعلام شد قریب 90% آلودگان به ویروس ایدز را معتادان تزریقی تشکیل می دهند. آن زمان اگر مسئولین بهداشتی کشور ، توزیع سرنگ رایگان را در زندانها بعنوان یکی از راهکارهای مهار ایدز  پیشنهاد می کردند به تمسخر گرفته می شدند. جو مناسبی برای آموزش بیماری در مدارس و محافل عمومی حاکم نبود چرا که ایدز را یک انگ ، می پنداشتند کما اینکه متأسفانه هنوز هم خیلی ها بر این باورند که ایدز یک انگ و یک جرم است و بیمار مبتلا به ایدز هم یک مجرم!!! اگر برای ارائه برنامه آموزشی ، به مدارس می رفتی حق نداشتی در خصوص بیماری ایدز ، برای دانش آموزان صحبت کنی چرا که در هنگام لیست کردن راههای انتقال ایدز به نوجوانان، مجبور بودی تماس جنسی و تزریق مشترک را بعنوان راههای انتقال بیماری نام ببری و اینجا بود که مورد اعتراض مدیر، مربی و حتی والدین دانش آموزان قرار می گرفتی که اینها چیه که به بچه های مردم می گویند. تا یکی 2 سال پیش، دست اندرکاران امر بهداشت، در انتشار آمار و ارقام مبتلایان به ایدز  در رسانه ها دستشان می لرزید اما نگاهها کاملاً عوض شد و امروزه حتی بسیاری از مراجع تقلید در فقه شیعه، نسبت به آموزش جوانان و نوجوانان در جهت کاهش آسیب و مقابله با شیوع ایدز، نگرشی مثبت دارند و محدودیتی قائل نمی شوند.

   به هر ترتیبی بود با تمهیداتی که اندیشیده شد از جمله راه اندازی کلنیک های مثلثی و درمان بیماران رفتاری در مراکز درمان سوء مصرف مواد، موج دوم انتقال بیماری ایدز نیز در حال کنترل است. اما آنچه که امروز ، باعث نگرانی مسئولین امر بهداشت کشور گردیده، بروز موج سوم ویروس ایدز است که همان افزایش چشمگیر زنان مبتلا به ویروس اچ آی وی، کاهش سن ابتلا، تغییر راه انتقال از تزریق به سمت روابط جنسی و شیوع بیماری های مقاربتی است.

آمارها بیانگر این است که تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در دنیا 36 میلیون و 900 هزار نفر است که با توجه به آمار 40 میلیون نفری سال 1384، روند کاهشی را نشان می دهد. این در حالی است که کشورهای حوزه مدیترانه شرقی و از جمله ایران، طی این مدت، روند افزایشی را نشان داده است که تغییر راه انتقال بیماری از تزریقی به سمت روابط جنسی محافظت نشده، از عمده ترین علت آن است. در ایران تاکنون 29 هزار و 414 نفر مبتلا به HIV  شناسایی شده اند و برآورد می شود تعداد مبتلایان واقعی به این ویروس، بین 80 تا 90 هزار نفر باشد یعنی کسانی هستند که به این ویروس مبتلا شده اند اما هنوز شناسایی نشده اند. تا چند سال پیش، راه انتقال بیش از 90 درصد موارد را از طریق تزریقی اعلام می کردند اما آمارهای سال گذشته مرکز مدیریت بیماریها، میزان بیانگر این است که اکنون قریب 40 درصد موارد انتقال ویروس HIV  از راه رفتارهای پرخطر جنسی است که به رفتارهای پنهان مردم مرتبط است و جز با آموزش صحیح و به موقع مردم راهکاری ندارد همان شیوه ای که کشورهای غربی و توسعه یافته جهان عمل کرده و به نتیجه مطلوبی نیز رسیدند.

آنچه مسلم است اینکه اکثریت مبتلایان ، در گروه سنی 35 – 25 سال قرار دارند و اگر به دوره کمون بیماری (دوره پنهان ) توجه کنیم (13 – 10 سال) می بینیم که خیلی از این افراد که دچار علائم ایدز هستند در سن نوجوانی و اوایل جوانی آلوده گردیده اند. به عبارتی دیگر ، بیمار 24 ساله ای که دچار علائم ایدز گردیده ممکن است از سن 14 سالگی به این ویروس آلوده شده باشد

پس پدران ، مادران و مربیان گرامی ، موج سوم بیماری ایدز را در کشور ، جدی بگیرید.

 

محمدرضا جانب اللهی فیروزآبادی

دیدگاه های شما