فاسدترين سران سياسي جهان در طول تاريخ 

نسخه مناسب چاپSend by emailنسخه PDF

خط خبر / قدرت مي تواند فسادآور باشد به گونه اي که بسياري از قدرتمندان و صاحبان مسند با تکيه بر همين قدرت جرم‌هاي مختلفي از جمله فساد مالي را مرتکب مي‌شوند . در اين فهرست به زندگي 8 نفر از سياستمداراني خواهيم پرداخت که پس از رسيدن به قدرت و با سوء‌استفاده از قدرت سياسي خود از طريق قاچاق، اختلاس و ... ميليون‌ها دلار پول به جيب زده اند.

۱- محمد سوهارتو
محمد سوهارتو دومين رئيس جمهور اندونزي بود. او در دهه ۱۹۶۰ با يک کودتاي نظامي، احمد سوکارنو اولين رئيس جمهور و باني استقلال اندونزي را از قدرت برکنار کرد و مدت ۳۳ سال زمام امور کشورش را دردست داشت. سوهارتو در سال ۱۹۹۸ به دليل افزايش بي سابقه قيمت‌ها و نارضايتي عمومي مجبور به کناره گيري از قدرت شد. ديده بان شفافيت بين المللي، ' محمد سوهارتو' را فاسدترين رهبر همه دوران معرفي کرده و مدعي است وي در دوران قدرت خود بين ۱۵ تا ۳۵ ميليارد دلار از بودجه اندونزي را غارت کرده است.

۲- فرديناند مارکوس
فرديناند مارکوس دهمين رئيس‌جمهور فيليپين بود. وي از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۶ ميلادي که رژيم‌اش سرنگون شد، اداره امور را در کشور فيليپين با ديکتاتوري در دست داشت. تخمين‌زده مي‌شود که وي مبلغي بالغ بر ۵ ميليارد دلار آمريکا را که از طريق فساد مالي اندوخته بود با خود از کشور خارج و در حساب‌هايي بانکي در جزاير ويرجين بريتانيا و ديگر مناطق آزاد مالياتي مخفي کرده بود.

۳- موبوتو سسه سوکو
موبوتو سسه سوکو رئيس جمهور و ديکتاتور زئير براي ۳۲ سال از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۷ بود. وي مسئول قتل پاتريس لومومبا شناخته مي شود. او در ۷ سپتامبر ۱۹۹۷ در تبعيدگاهش در رباط در کشور مراکش در سن ۶۷ سالگي درگذشت. موبوتو، با اختلاس بيش از ۵ ميليارد دلار آمريکايي از کشور خود، عنوان سومين رهبر فاسد آفريقايي در دو دهه گذشته را داراست.

۴- ساني آباچا
ساني آباچا، رهبر نظامي کشور نيجريه بين سال‌هاي ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ بود. طبق گزارش شفافيت بين الملل، وي ۵ ميليارد دلار از درآمدهاي دولت نيجريه را حيف و ميل کرد. اين رقم معادل ۱۰ درصد کل درآمد سالانه نيجريه از صادرات نفت اين کشور در پنج سال دوران رياست‌جمهوري آباچا بوده است. البته بايد به اين نکته نيز اشاره کرد که در سال ۲۰۰۲ اعضاي خانواده وي با بازگرداندن ۱/۲ ميليارد دلاري که از بانک مرکزي نيجريه توس آباچا اختلاس شده بود، موافقت کردند.

۵- اسلوبودان ميلوشويچ
اسلوبودان ميلوشويچ از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ رئيس جمهور جمهوري صربستان و سپس از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ رئيس جمهور جمهوري فدرال يوگسلاوي بود. نخست وزير وقت يوگوسلاوي، ميلوشويچ را پس از کناره گيري از رياست جمهوري متهم به فساد اداري کرد و به زندان افکند ولي دليلي دربرابر او به دست نيامد و در بازداشت خانگي بسر مي برد که غرب با فرستادن نيروي ويژه او را ربوده و به لاهه منتقل کردند. دارايي وي در دوره فعاليتش ۲.۱ ميليارد دلار برآورد شده است.

۶- ژان کلود دوواليه
دوواليه سي و سومين رييس جمهور هايئتي بود. از سال ۱۹۷۱ ميلادي تا هنگام برکناري اش در سال ۱۹۸۶رهبري اين کشور فقير حوزه کارائيب را به عهده داشت. دوواليه پس از برکناري از قدرت از هائيتي فرار کرد و ۲۵ سال در تبعيد به سر برد، اما در سال ۲۰۱۱ به اين کشور جزيره اي بازگشت. او همچنين در عرضه مواد مخدر دست داشته است و گفته مي شود با جمع اوري دارايي بين ۳۰۰ تا ۶۰۰ ميليون دلار آمريکا، ششمين رهبر فاسد جهان نام گرفته است.

۷-آلبرتو فوجيموري
سياست‌مدار پرويي داراي اصليت و مليت ژاپني است که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ رئيس جمهور پرو بود . فوجيموري اقدامات خود را به منظور مقابله با تروريسم و ايجاد ثبات اقتصادي در پرو متمرکز کرد، ولي اين اقدامات پس از وارد شدن اتهاماتي در مورد نقض حقوق بشر ناکام ماند. در اوخر سال سال ۲۰۰۰ و پس از بروز جنجال فساد مالي وافزايش انتقادات به دليل نقض حقوق بشرو بي ثبات شدن جامعه پرو، فوجيموري اين کشور را جهت شرکت در اجلاس اپک در برونئي ترک کرد و سپس به ژاپن رفت و در اين کشور رسما از مقام رياست جمهوري پرو استعفا داد. او طي دوره رياستش ۶۰۰ ميليون دلار آمريکا اختلاس کرد.

۸- پاولو لازارنکو
پاولو لازارنکو پنجمين نخست وزير اوکراين بود که از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ اين مسوليت را به عهده گرفت . لازارنکو از زمان محکوميت خود در سال ۲۰۰۴ ميلادي به جرم سرقت ميليون ها دلار از اوکراين و انجام معاملات غيرمجاز پولي با وجوه مسروقه در آمريکا، تحت بازداشت خانگي قرار گرفت. وي هشتمين رهبر فاسد در اين فهرست است که در دوره رياست خود بالغ بر ۲۰۰ ميليون دلار آمريکا اختلاس کرده بود./پارسينه✔️✔️✔️✔️
تاریخ ایران و جهان
 

دیدگاه های شما